Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kerčský most: Proč ho Ukrajina jednoduše nezničí?

Propagandisté ho označují za „klenot ruského stavebnictví“ či „stavbu století“. Most na Krym se začal budovat v únoru 2016. Stavba podle oficiálních údajů přišla po dokončení celkem na 228 miliard rublů (téměř 80 miliard korun) Fotogalerie +6
Propagandisté ho označují za „klenot ruského stavebnictví“ či „stavbu století“. Most na Krym se začal budovat v únoru 2016. Stavba podle oficiálních údajů přišla po dokončení celkem na 228 miliard rublů (téměř 80 miliard korun)
Foto: most.life

Na otázku proč je pro Ukrajinu tak těžké úplně zničit Kerčský most odpovídal na serveru Sky News vojenský analytik a bývalý vojenský pilot RAF Sean Bell.

Nejdelší most v Evropě spojuje Rusko s městem Kerč na Krymu, který Moskva v roce 2014 nelegálně anektovala od Ukrajiny. Most překlenuje Kerčský průliv a je jediným silničním spojením mezi Ruskem a anektovaným poloostrovem. Skládá se z oddělené silnice a železnice, které jsou podpírány betonovými sloupy a nataženými ocelovými oblouky tam, kde lodě proplouvají mezi Černým a Azovským mořem.

Dne 17. července 2023 zaútočili Ukrajinci na Krymský most dvěma sebevražednými mořskými drony, poškodili rozpětí silničního mostu a způsobili úmrtí dvou civilistů a zranění dalšího jednoho. Ukrajina později oficiálně přiznala tento útok.

Přestože byl povrch vozovky poškozen, podpěry zůstaly neporušené. 

I přes vysokou účinnost "chytrých" zbraní jsou některé mosty díky své konstrukci obtížně zničitelné.

To může platit i v opačném případě: Konzolová konstrukce mostu v americkém Baltimoru, který čelil 26. března 2024 srážce a nárazu kontejnerové lodí, vedla k jeho kolapsu.

Na rozdíl od toho jednotlivé části na Kerčském mostě mohou být poškozeny nebo zničeny s omezeným dopadem na strukturální integritu zbytku mostu, takže by se při jakémkoli vojenském útoku nejvíce poničily betonové pilíře, jejichž oprava nebo výměna by trvala déle.

I přestože Kerčský most slouží jako klíčová spojnice pro ruské vojenské zásobovací konvoje, Ukrajinci dokázali, že jsou schopni jeho užívání – alespoň dočasně – ruským vojenským silám dost závažně narušit.

Zatímco se Ukrajina snaží zastavit nejnovější útočné snahy Ruska na frontové linii v Donbasu, může se v určitém okamžiku rozhodnout zaměřit své útoky na Krym.

Většina analytiků předpokládá, že Ukrajina by se mohla pokusit osvobodit Krym úplně. Pro Putina je ale přístav Sevastopol kritickým bodem a strategicky důležitý – něco, o co nechce přijít.

Ukrajina nemá námořnictvo, ale úspěšně zasáhla ruskou černomořskou flotilu a donutila ji ustoupit dále na východ.

To zanechává Krym relativně zranitelným a pokud by Ukrajina podnikla vážný útok na tuto okupovanou enklávu, bylo by třeba využít zkušeností z předchozích útoků na Kerčský most a znemožnit jeho užití pro případné ruské posily.

Zatímco Ukrajina soustřeďuje své omezené zdroje na konkrétní strategické cíle, je možné, že mezi ně budou brzy patří i razantnější útoky na Kerčský most.

Sean Bell je vojenský analytik s bohatou vojenskou kariérou v RAF, kde sloužil jako pilot stíhaček Harrier a zastával štábní funkce na ministerstvu obrany i v zahraničí. Absolvoval nasazení do různých konfliktních oblastí, včetně Bosny, Perského zálivu a Afghánistánu. Po odchodu z RAF v roce 2012 se věnuje provozování developerské společnosti a poskytování poradenských služeb v oblasti obrany. Od roku 2022 přispívá vojenskou analýzou pro Sky News a aktivně se angažuje v různých charitativních organizacích a profesních sdruženích.

Témata:  válka na Ukrajině most přes Kerčský průliv Krym

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy