Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, tvrdí USA

Těžba ropy
Těžba ropy
Foto: Pixabay

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Současně naznačil, že Spojené státy zvažují zavedení nových sankcí v této souvislosti, informuje agentura Reuters.

Tato situace vyplula na povrch den po rozpuštění skupiny expertů OSN, která sledovala dodržování sankcí OSN uvalených na Severní Koreu kvůli jejím jaderným zbraním a raketovému programu. Nejmenovaný americký úředník označil ruské veto za manipulativní krok, jímž se Moskva snažila zamaskovat své porušování rezolucí RB OSN.

"Ve stejný čas, kdy Moskva vetovala obnovení mandátu skupiny, Rusko posílalo rafinovanou ropu z přístavu Vostočnyj do KLDR," prohlásil Kirby novinářům.

Ruská a severokorejská mise OSN v New Yorku se k těmto tvrzením nepřímo vyjádřila. Sankce OSN omezují dovoz rafinovaných produktů do Pchjongjangu na 500 000 barelů ročně, připomíná Reuters.

Kirby nyní uvádí, že jen v březnu dodalo Rusko do KLDR více než 165 000 barelů rafinované ropy. Vzhledem k blízkosti ruských a severokorejských obchodních přístavů může Rusko podle něj takové dodávky pokračovat neomezeně.

Kirby rovněž zdůraznil, že Spojené státy budou nadále spolupracovat se svými partnery, včetně Austrálie, Evropské unie, Japonska, Nového Zélandu, Jižní Koreje a Spojeného království, při uvalování sankcí vůči těm, kdo usnadňují dodávky zbraní a rafinované ropy mezi Ruskem a KLDR.

Reuters připomíná, že v březnu začala pracovat pracovní skupina USA a Jižní Koreje, jejímž cílem je zabránit Severní Koreji v získávání nelegální ropy. USA a další západní země také obviňují KLDR z dodávání zbraní Rusku, které jsou následně používány v bojích na Ukrajině. Moskva i Pchjongjang tyto obvinění odmítají. 

Témata:  Rusko Severní Korea ropa

Aktuálně se děje

16. května 2024 21:40

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)

Zelenskyj nešetří Západ. Zmínil strach z porážky Ruska na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev.