V Česku si kávu dopřává 84 procent lidí. Průzkum agentury STEM/MARK mezi respondenty ve věku 18 až 64 let ukázal, že pětina z nich si pravidelně dopřává dva a více šálků kávy denně.

Zhruba stejný podíl dotázaných pije tento nápoj spíše příležitostně. Čaj je mezi Čechy ještě o něco oblíbenější, pije ho 90 procent lidí, zatímco alkoholické nápoje podle svého vyjádření konzumuje 68 procent obyvatel.

Polovina příznivců kávy má s pitím či s přípravou spojený nějaký rituál, nejčastěji je to ranní káva na probuzení. Lidé pijí kávu hlavně doma, na návštěvě nebo v práci. Víc než polovina oslovených si ji dá také v kavárně či cukrárně.

V kavárně nebo cukrárně si ji častěji dávají ženy, lidé s vysokoškolským vzděláním a s vyšším příjmem domácnosti. Obvykle v nich jejich návštěvníci vypijí jeden až čtyři šálky za měsíc.

Šedesát procent konzumentů kávy preferuje vyrovnanou chuť hořkosti a kyselosti, třetina se přiklání k hořké a dvě procenta dávají přednost kyselé chuti kávy.

Témata:  káva Češi

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.